Energetické hodnotenie stavby, resp. tepelnotechnicky posudok stavby je veľmi sprísnený!
Energetické hodnotenie stavby, resp. tepelnotechnicky posudok stavby je povinnou prílohou k projektu pre stavebné povolenie od roku 2009. Od 1.1.2016 sa toto hodnotenie sprísnilo a to dosť nekompromisne – stavba musí spadať do energetickej triedy A. Je to veľký krok zo strany našej legislatívy, ktorý má za následok zníženie nákladov na prevádzku stavby.
Mnoho ľudí sa nás pýta či je pravda to, čo bolo uverejnené v takmer všetkých večerných spravách v marci 2016 o energetickej náročnosti budov. V spravách bola informácia o tom, že každá stavba – či už novostavba alebo rekonštrukcia, ktorá získa stavebné povolenie od 1.1.2016 musí mať solárny ohrev vody, tepelné čerpadlo a rekuperáciu. Bez týchto všetkých zariadení stavba nemôže spadať do energetickej triedy A. Táto informácia nie je korektná.
Načo vlastne slúži energetické hodnotenie stavby, resp. tepelnotechnicky posudok stavby?
1. Na vyhodnotenie navrhnutých riešení (hrúbky izolácií a spôsobu vykurovania a prípravy TV) od projektanta a predbežné zatriedenie stavby do energetickej triedy, ktoré je od 1.1. 2016 výhradné do energetickej triedy A.
2. Ak tieto riešenia nevyhovujú pre energetickú triedu A, musia sa navrhnúť opatrenia a riešenia, ktoré stavbu zatriedia do A triedy.
Na energetickú náročnosti budovy má vplyv mnoho rôznych faktorov a vplyvov, napr. faktor tvaru a umiestnenie budovy, orientácia budovy na svetové strany, obalové konštrukcie a ich tepelné izolácie, spôsob vykurovania, vzduchotesnosť stavby a mnoho ďalších. Z tohoto vyplýva, že žiadny všeobecný vzorec pre návrh energeticky úspornej budovy neexistuje. Preto je potrebné posudzovať každú stavbu jednotlivo, tak aby nám energetické hodnotenie stavby vyšlo do energetickej triedy A.
Naša firma navrhuje opatrenia, ktoré sú vyhovujúce pre energetickú triedu A, ale zároveň zásadne nepredražia stavbu. Nájsť takéto riešenia je veľmi komplexné a komplikované. Najjednoduchšie je dať na každú stavbu solárny ohrev vody, tepelno čerpadlo a aj rekuperáciu. No tieto riešenia nie sú tak ekonomicky výhodné pri vstupnej investícii.
Ak povieme mladej rodine, že kvôli úsporám na energiách musia rátať s navýšením rozpočtu o 30%, tak im to značne skomplikuje celú výstavbu. A toto samozrejme nie je našim cieľom. Chceme, aby platili za energie menej, no dá sa to aj bez toho, aby sa zásadne zmenil ich rozpočet na celú stavbu.
Ak riešite podobnú problematiku a nechcete zbytočne preplácať stavbu vášho objektu, neváhajte na nás obrátiť. Tak isto nás kontaktujte, ak vám stavebný úrad vrátil projekt na prepracovanie podľa nových predpisov platných od 1.1.2016.
Sme tu pre vás!